Календар подій
23
грудня
Як Літературне товариство імені Т. Шевченка стало Науковим товариством ім. Шевченка
Первісно НТШ виникло як Літературне товариство імені Т. Шевченка 1873-го року у Львові з ініціативи Олександра Кониського, Дмитра Пильчикова та за фінансового сприяння Єлизавети Милорадович-Скоропадської.
Тоді статутно членами засновниками могли стати лише галичани, громадяни Австро-Угорщини. Ось як визначав завдання НТШ Володимир Гнатюк у 1917 р.: «Товариство мало назву:”Товариство ім. Шевченка”, а завданєм його було “спомагати розвиток української словесности”, для чого мало воно підпомагати ріжні українські видавництва, видавати своїм коштом книжки і часописи, признавати письменникам нагороди й ин.». З часом виникла потреба реорганізувати Товариство у наукову інституцію, що в майбутньому виконувала б функції Академії наук. Головним ініціатором такого перетворення виступив у 1890 році Олександр Барвінський за підтримки Олександра Кониського та Володимира Антоновича.
Зі змістом всієї статті можна ознайомитися тут:
https://photo-lviv.in.ua/yak-literaturne-tovarystvo-imeni-t-shevchenka-stalo-naukovym-tovarystvom-im-shevchenka-125-rokiv-z-chasiv-reorhanizatsiji/

