Дитинство і юність

Біографія Василя Стефаника

Дитинство і юність

Народжений 14 травня у 1871 році Василь Стефаник, старший син Семена, мав ще братів Юрія та Володимира, старшу сестру Марію, та сестру Параску, яка в 7 місяців померла від тифу. Сестра Марія і мама були йому особливо близькі.

У своїй «Автобіографії», пише, що «вже дитиною знав з розмов батьків, що має йти до школи».

Хата, в якій народився Василь Стефаник.

Хата, в якій народився Василь Стефаник.

Трьохлітня школа в селі Русові де навчався Василь Стефаник.

Трьохлітня школа в селі Русові де навчався Василь Стефаник.

Початкову освіту здобув Стефаник у рідному селі (1878 – 1880 рр). Віддати старшого сина в науку порадив місцевий поміщик Йосип Теодорович: «Се був на свій час гарний чоловік, приятель селян, учасник повстання Гарібальді та польського 1863 р.»

Сільська школа навчила грамоти, Снятинська (1880 – 1883 рр.) – «строїла душу». «Тут уже я почув велику погорду для мене і для всього селянського від учителів. Тут мене зачали бити, хоч дома мої батьки ніколи мене не били».

В 1883 році Василь Стефаник вступив до чоловічої польської Коломийської гімназії. Відношення до українських дітей було не краще…

«У великій залі першої кляси польської гімназії в Коломиї ми, селянські хлопці, зайняли послідню лавку. Якже ж учитель німецької мови сказав мені: «Idź, mudiu, świnie paść» [Йди, хаме, свині пасти], то ціла кляса зареготала, а професор натуральної історії – Вайґель бив мене тростиною по руках, тому що я не міг досягнути образка з намальованою гієною, бо образок високо причеплений, а я був ще малий. Потім цей учитель своїм прутом підоймив сорочку, яка спадала верх штанців, і показував клясі пояс мого голого тіла. Кляса ревла з утіхи…»

Разом із Стефаником в Коломийській гімназії навчався Лесь Мартович, Лев Бачинський. Пізніше вступає Іван Семанюк (Марко Черемшина). Разом беруть участь у таємних молодіжних гуртках, читають заборонену літературу, організовують читальні.

Коломийська гімназія. Почтова листівка (кінець 19 ст.).

Коломийська гімназія. Почтова листівка (кінець 19 ст.).

Дрогобицька гімназія ім. Франца Йосипа І. Почтова листівка (кінець 19 ст.).

Дрогобицька гімназія ім. Франца Йосипа І. Почтова листівка (кінець 19 ст.).

Знайомиться з Анною Павлик (сестрою Михайла Павлика) – активною учасницею жіночого руху в Галичині, Северином Даниловичем. Від неї дізнається про українську літературу й боротьбу українців за свої права.

Стефаник – гімназист починає пробувати сили в літературі. Зі своїх перших творів Стефаник опублікував без підпису лише один вірш. У співавторстві з Мартовичем написав два оповідання: «Нечитальник» (1888) та «Лумера» (1889).

У 1890 році, за громадську діяльність, був виключений з Коломийської гімназії. Освіту продовжив у Дрогобицькій гімназії імені Франца Йосифа І, де в свій час навчався Іван Франко.

Іван Франко

Іван Франко

Тут майбутній письменник знову поринає у громадсько-політичну роботу вже як член Русько-Української радикальної партії партія, заснованої у 1890 році Іваном Франком та Михайлом Павликом.

1892 року письменник склав іспит зрілості. Проте радість від завершення навчання затьмарила сумна звістка – смерть улюбленої сестри Марії від запалення легень. Коли батько приїхав до Василя у Дрогобич, то три дні не міг повідомити трагічну звістку, знаючи тонку душу сина й особливу прив’язаність до сестри. Лише коли сідав у поїзд, на ходу вигукнув із вікна: «Василю, Марія вмерла!» Біль від цієї найпершої гіркої втрати у письменника відгукнеться новелою «Вечірня година».

Михайло Павлик

Михайло Павлик